Космос-2447

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2447
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 25 декември 2008
Ракета-носач Протон-М
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Меѓународна ознака 2008-067A

Космос-2447 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 декември 2008. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од km, а најмалото на km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]