Апоапсида

Од Википедија — слободната енциклопедија
F - Периапсида, H - Периапсида

Апоапсида е точка на орбитата на некое вселенско тело или друг објект, која е најдалеку до телото околу кое орбитира.

Кога станува збор за кружење околу планетата Земја, тогаш апоапсидата се вика апогеј, а кога кружи околу Сонцето се вика афел, итн.

Поврзано[уреди | уреди извор]