Космос-2449

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2449
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 25 декември 2008
Ракета-носач Протон-М
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Меѓународна ознака 2008-067B

Космос-2449 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 декември 2008. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од km, а најмалото на km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]