Космос-2081

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2081
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 19 мај 1990
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9159 км
Периапсида 9099 км
Меѓународна ознака 1990-045C

Космос-2081 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 19 мај 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1400 килограми. Космос-2081 бил навигациски сателит ГЛОНАСС.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9159 km, а најмалото на 9099 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]