Космос-2049

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2049
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 17 ноември 1989
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 282 км
Периапсида 230 км
Меѓународна ознака 1989-088A

Космос-2049 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 ноември 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2049 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 282 км, а најмалото на 230.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]