Космос-2049

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2049
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 17 ноември 1989
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 282 км
Периапсида 230 км
Меѓународна ознака 1989-088A

Космос-2049 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 ноември 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2049 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 282 km, а најмалото на 230 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]