Космос-2027

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2027
Датум на лансирање 14 јуни 1989
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1992
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 93,8 минути
Апоапсида 473 км
Периапсида 454 км
Меѓународна ознака 1989-045A

Космос-2027 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 јуни 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 473 км, а најмалото на 454.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]