Космос-2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2001
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 14 февруари 1989
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 717,8 минути
Апоапсида 9689 км
Периапсида 669 км
Меѓународна ознака 1989-011A

Космос-2001 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 февруари 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1900 килограми. Космос-2001 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9689 км, а најмалото на 669.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]