Космос-2011

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-2011
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 24 март 1989
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,0 минути
Апоапсида 1472 км
Периапсида 1440 км
Меѓународна ознака 1989-025D

Космос-2011 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 март 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-2011 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1472 km, а најмалото на 1440 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]