Прејди на содржината

Космос-2044

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2044
Тип на мисија биоекспериментален сателит
Датум на лансирање 15 септември 1989
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,3 °
Орбитален период 114,0 минути
Апоапсида 294 км
Периапсида 216 км
Меѓународна ознака 1989-075A

Космос-2044,(Бион-9 и Биокосмос-9) — еден од преку 2.400-те советски вештачки сателит лансиран како дел од програмата Космос.

Сателитот имал намена за биолошки истражувања. Заедно учествувале 9 земји и европската вселенска агенција (ЕСА). Направени се вкупно 80 експерименти, меѓу кои се и испитување на мачнината при летање, репродукцијата, регенерацијата, имунологијата, и реадаптацијата при нормална гравитација. Експериментите биле изведени на глодачи, дождовници, риби, овошни мушички, мравки, црви, клетки и семиња. Исто така како патници биле вклучени и два мајмуни макаки-резус.

Капсулата за слетување се вратила на земјата после 14 дена, но некои од организмите погинале поради грешка на контролата на температурата во кабината.

Вселенско летало Бион

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]