Космос-2035

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2035
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 2 август 1989
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 90,3 минути
Апоапсида 356 км
Периапсида 230 км
Меѓународна ознака 1989-060A

Космос-2035 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 август 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2035 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 356 км, а најмалото на 230.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]