Сојуз (ракета)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Носечката ракета Сојуз на космодромот Бајконур

Сојуз (руски: Союз) е советски ракетен носач. Користен е за лансирање на леталата Сојуз, како и дел од програмата Сојуз, првенствено бил користен за беспилотни пробни летови, а потоа следеле и 19 лансирања со човечки екипаж. Сојуз првпат полетал во 1966 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Вселена-никулец