Космос-2083

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2083
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 19 јуни 1990
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 91,6 минути
Апоапсида 412 км
Периапсида 298 км
Меѓународна ознака 1990-053A

Космос-2083 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 јуни 1990 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-2083 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 412 км, а најмалото на 298.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]