Космос-2066

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2066
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 6 април 1990
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 114,3 минути
Апоапсида 1463 км
Периапсида 1385 км
Меѓународна ознака 1990-029C

Космос-2066 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 6 април 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2066 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1463 km, а најмалото на 1385 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]