Космос-2097

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-2097
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 28 август 1990
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 718,1 минути
Апоапсида 9737 км
Периапсида 633 км
Меѓународна ознака 1990-076A

Космос-2097 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 август 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1900 килограми. Космос-2097 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9737 km, а најмалото на 633 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]