Космос-2065

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-2065
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 6 април 1990
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 115,2 минути
Апоапсида 1473 км
Периапсида 1462 км
Меѓународна ознака 1990-029B

Космос-2065 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 6 април 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2065 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1473 km, а најмалото на 1462 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]