Прејди на содржината

Космос-2068

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2068
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 6 април 1990
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 114,6 минути
Апоапсида 1463 км
Периапсида 1414 км
Меѓународна ознака 1990-029E

Космос-2068 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 6 април 1990 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 45 килограми. Космос-2068 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1463 км, а најмалото на 1414.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]