Космос-2031

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2031
Датум на лансирање 18 јули 1989
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 50,5 °
Орбитален период 90,3 минути
Апоапсида 354 км
Периапсида 231 км
Меѓународна ознака 1989-056A

Космос-2031 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 18 јули 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 354 км, а најмалото на 231.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]