Космос-1651

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-1651
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 17 мај 1985
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,8 °
Орбитален период 675,7 минути
Апоапсида 9137 км
Периапсида 9122 км
Меѓународна ознака 1985-037B

Космос-1651 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 17 мај 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-1651 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9137 km, а најмалото на 9122 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]