Космос-1622

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1622
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 15 јануари 1985
Ракета-носач Ф-2
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 113,9 минути
Апоапсида 1415 км
Периапсида 1399 км
Меѓународна ознака 1985-003F

Космос-1622 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 јануари 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-1622 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1415 km, а најмалото на 1399 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]