Космос-1656

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1656
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 30 мај 1985
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 71,1 °
Орбитален период 101,5 минути
Апоапсида 858 км
Периапсида 807 км
Меѓународна ознака 1985-042A

Космос-1656 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 30 мај 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6000 килограми. Космос-1656 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,1 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 858 km, а најмалото на 807 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]