Космос-1620

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1620
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 15 јануари 1985
Ракета-носач Ф-2
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 113,8 минути
Апоапсида 1414 км
Периапсида 1389 км
Меѓународна ознака 1985-003D

Космос-1620 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 јануари 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-1620 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1414 km, а најмалото на 1389 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]