Космос-1697

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1697
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 22 октомври 1985
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 101,9 минути
Апоапсида 855 км
Периапсида 848 км
Меѓународна ознака 1985-097A

Космос-1697 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 22 октомври 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6000 килограми. Космос-1697 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 855 km, а најмалото на 848 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]