Космос-1612

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1612
Датум на лансирање 27 ноември 1984
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1985
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 94,5 минути
Апоапсида 853 км
Периапсида 136 км
Меѓународна ознака 1984-120A

Космос-1612 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 ноември 1984 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 853 км, а најмалото на 136.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]