Космос-1689

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1689
Датум на лансирање 3 октомври 1985
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2001
Орбитален наклон 97,9 °
Орбитален период 96,9 минути
Апоапсида 655 км
Периапсида 573 км
Меѓународна ознака 1985-090A

Космос-1689 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 3 октомври 1985 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 97,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 655 км, а најмалото на 573.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]