Прејди на содржината

Космос-1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1995
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 10 февруари 1989
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 114,1 минути
Апоапсида 1416 км
Периапсида 1413 км
Меѓународна ознака 1989-009B

Космос-1995 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 10 февруари 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 220 килограми. Космос-1995 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1416 км, а најмалото на 1413.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]