Космос-1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1985
Датум на лансирање 23 декември 1988
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1989
Орбитален наклон 73,5 °
Орбитален период 94,4 минути
Апоапсида 498 км
Периапсида 487 км
Меѓународна ознака 1988-113A

Космос-1985 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 23 декември 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 498 км, а најмалото на 487.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]