Космос-1962

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1962
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 8 август 1988
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1988
Орбитален наклон 70,0 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 285 км
Периапсида 230 км
Меѓународна ознака 1988-068A

Космос-1962 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 8 август 1988. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1962 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 285 km, а најмалото на 230 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]