Прејди на содржината

Космос-1939

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1939
Датум на лансирање 20 април 1988
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 97,9 °
Орбитален период 97,4 минути
Апоапсида 657 км
Периапсида 618 км
Меѓународна ознака 1988-032A

Космос-1939 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 20 април 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 97,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 657 км, а најмалото на 618.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]