Космос-1921

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1921
Тип на мисија воен сателит за фотографска картографија
Датум на лансирање 19 февруари 1988
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1988
Орбитален наклон 70,0 °
Орбитален период 92,1 минути
Апоапсида 414 км
Периапсида 346 км
Меѓународна ознака 1988-011A

Космос-1921 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 19 февруари 1988. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6300 килограми. Космос-1921 бил воен сателит за фотографска картографија.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 414 km, а најмалото на 346 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]