Прејди на содржината

Космос-1940

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1940
Датум на лансирање 26 април 1988
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.1 °
Орбитален период 1436.01 минути
Апоапсида 5793 км
Периапсида 5777 км
Меѓународна ознака 1988-034A

Космос-1940 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 април 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.01 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5793 км, а најмалото на 5777.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]