Космос-1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1997
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 10 февруари 1989
Ракета-носач Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 113,9 минути
Апоапсида 1416 км
Периапсида 1401 км
Меѓународна ознака 1989-009D

Космос-1997 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 10 февруари 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 220 килограми. Космос-1997 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1416 km, а најмалото на 1401 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]