Циклон-3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Циклон-3
Cyclone-3 rocket launching Meteor-3 satellite.png
Лансирање на Циклон-3 која го носи сателитот Метеор.
Намена Носечка ракета
Произодител Јужмаш
Земја на потекло Советски Сојуз (Украина)
Големина
Висина 39,27 m
Пречник 3 m
Маса 189.000 kg
Фази 3
Капацитет
Товар до НЗО 4.100 kg
Надоврзни ракети
Семејство Р-36, Циклон
Подизведби Циклон-4
Споредливост Делта II
Лансирна историја
Состојба Вон употреба[1]
Лансирно место Плесетски космодром ЛЦ-32
Вкупно лансирања 122
Успешни 114
Неуспешни 8
Прв лет 24 јуни 1977
Последен лет 30 јануари 2009[1]
Значајни товари Целина
Метеор
Океан
Гео-ИК
Стрела
Прва фаза – 11K69
Мотори 1 РД-261
Потисок 3.032 kN
Специфичен импулс 301 s
Време на согорување 120 ѕ
Гориво N2O4/UDMH
Втора фаза – 11S692
Мотори 1 РД-262
Потисок 941 kN
Специфичен импулс 318 s
Време на согорување 160 ѕ
Гориво N2O4/UDMH
Трета фаза – 11S693
Мотори 1 РД-861
Потисок 78,70 kN
Специфичен импулс 317 s
Време на согорување 125 s
Гориво N2O4/UDMH

Циклон-3 — ракета од Советскиот сојуз и последователно Украинска орбитална носечка ракета. Подизведба на Р-36 ИКБР, и член на семејството Циклон, својот прв лет го има на 24 јуни 1977 година и ставена е вон употреба на 30 јануари 2009 година.[1] Изведените Циклон ракети од страна на Украинците биле ставени вон употреба поради идните сеносечки руски ракети, како што е Ангара и бидејќи користеле отровно хиперголно гориво.[2]

Наследник[уреди | уреди извор]

Украина развива комерцијална подизведба на Циклон-3, т.н. Циклон-4.

Загуба на Еквадорски сателит по судар со отпад од ракетата Циклон-3[уреди | уреди извор]

На 23ти мај 2013 година во приближно 05:38 UTC, Еквадорскиот сателит NEE-01 Пегас минал многу блиску до искористена горнофазен дел од ракета Циклон-3 лансирана во 1985 година над Индискиот Океан. Иако немало директен судир меѓу ракетата и сателитот се верува дека имало мал судир со дел од облакот на отпад оставен од ракета.[3][4] По инцидентот се забележува дека сателитот се врти вон контрола по двете оски и не може да воспостави комункација со Земјата.[3] Сите напори да се воспостави контрола на сателитот пропаднале,[4] и на 28 август 2013 година донесена е одлука од страна на ЕХА и Еквадорската влада да се прогласи сателитот за загубен.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Barbosa, Rui C. (30 јануари 2009). „Russian Tsyklon-3 bows out with CORONAS launch“. NASASpaceflight.com. http://www.nasaspaceflight.com/2009/01/russian-tsyklon-3-bows-out-with-coronas-launch/. посет. 30 јануари 2009 г. 
  2. APMC - Космические войска обеспечили реальность сроков сдачи в эксплуатацию перспективного РКК "Ангара" (Russian)
  3. 3,0 3,1 Satellite collides with Soviet-era rocket“, „Al Jazeera“, 24 мај 2013 (посет. 13 септември 2013 г).
  4. 4,0 4,1 Ecuador tries to fix satellite after space debris crash“, „BBC News“, 27 мај 2013 (посет. 14 септември 2013 г).
  5. Pegasus satellite was declared 'lost' by EXA“, „Ecuador Times“, 5 септември 2013 (посет. 14 септември 2013 г).

Шаблон:Expendable launch systems Шаблон:Russian launch vehicles