Прејди на содржината

Космос-1958

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1958
Датум на лансирање 14 јули 1988
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1989
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 92,3 минути
Апоапсида 411 км
Периапсида 366 км
Меѓународна ознака 1988-060A

Космос-1958 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 јули 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 411 км, а најмалото на 366.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]