Прејди на содржината

Космос-2392

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2392
Датум на лансирање 25 јули 2002
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 63,4 °
Орбитален период 119,8 минути
Апоапсида 1839 км
Периапсида 1512 км
Меѓународна ознака 2002-037A

Космос-2392 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 25 јули 2002 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 119,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1839 км, а најмалото на 1512.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]