Космос-2373

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2373
Датум на лансирање 29 септември 2000
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 70,3 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 284 км
Периапсида 211 км
Меѓународна ознака 2000-058A

Космос-2373 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 29 септември 2000 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 284 км, а најмалото на 211.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]