Космос-2345

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2345
Датум на лансирање 14 август 1997
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1436.03 минути
Апоапсида 7275 км
Периапсида 4296 км
Меѓународна ознака 1997-041A

Космос-2345 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 14 август 1997 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.03 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 7275 км, а најмалото на 4296.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]