Космос-2339

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-2339
Датум на лансирање 14 февруари 1997
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 82,6 °
Орбитален период 114,0 минути
Апоапсида 1415 км
Периапсида 1411 км
Меѓународна ознака 1997-006F

Космос-2339 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 14 февруари 1997 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1415 км, а најмалото на 1411.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]