Белградска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белградска тврдина
Kalaja e Bashtovës)
Berat Castle, Albania.JPG
Белградската тврдина
Општи податоци
Град Белград
Земја Албанија

Белградската тврдина (албански:Kalaja e Bashtovës)) е тврдина која се наоѓа во Белград, Албанија. Тврдината е достапна само од нејзината јужна страна. Пред да биде изградена денешната тврдина, на нејзиното место се наоѓало засолниште на римјаните во околу 200 п.н.е. Во времето на византиските императори Теодосиј II и Јустинијан I била доградена тврдината. Истата била проширена во 13 век. Во следните векови станала седиште најпрвин на српските а подоцна и на османлиските власти.