Iron Maiden

Од Википедија — слободната енциклопедија
Iron Maiden
Од лево на десно : Steve Harris, Dave Murray, Janick Gers и Adrian Smith за време на настап во 2006. пејачот Bruce Dickinson и тапанарот Nicko McBrain не се гледаат
Биографски податоци
ПотеклоЛејтон,Источен Лондон, Англија
ЖанровиХеви метал
Период на активност1975 — денес
ИздавачиEMI
Sanctuary
Columbia
Portrait
Capitol
Епик Рекордс
CMC International
СоработнициBlaze
ASAP
Wolfsbane
Пол Ди'Ано
Urchin
The Untouchables
Psycho Motel
Lauren Harris
Samson
Trust
McBrain Damage
Мреж. местоhttp://www.ironmaiden.com
Членови
Steve Harris
Dave Murray
Nicko McBrain
Bruce Dickinson
Adrian Smith
Janick Gers
Поранешни членови
Clive Burr
Paul Di'Anno
Blaze Bayley
Dennis Stratton
Doug Sampson
Paul Cairns
Paul Todd
Dave Mac
Tony Parsons
Dennis Wilcock
Terry Wapram
Thunderstick
Tony Moore
Ron Matthews
Bob Sawyer
Terry Rance
Paul Day
Dave Sullivan

Iron Maiden е британски хеви метал бенд од источен Лондон. Бендот е формиран од басистот Стив Харис, кој пред тоа бил член на бендовите Gypsy's Kiss и Smiler. Тие се еден од најуспешните и највлијателни бендови во хеви металот, со продадени над 100 милиони примероци од нивните албуми ширум светот. Името е добиено по средновековна справа за мачење од 17 бек, откако Стив го гледал филмот Man in the Iron Mask. Досега имаат издадено 15 студиски албуми, 10 албуми во живо и 5 компилациски албуми со најголеми хитови. Моменталниот состав на бендот е Стив Харис - бас гитара, Брус Дикинсон - вокал, Дејв Мурај - гитара, Адријан Смит - гитара, Џеник Герс - гитара, и Нико МекБрејн - тапани.

Историја[уреди | уреди извор]

Почетоци (1975–1978)

Формирани од Стив Харис на 25 декември 1975, кратко откако тој ја напуштил групата Smiler. Steve Harris и Dave Murray се најдолго членови на бендот, уште од самите почетоци па сè до ден денес. Првиот вокал Paul Day бил исфрлен од бендот поради недостаток од енергија и харизма на сцена. Заменет е од Денис Вилкок, обожавател на Kiss, кој употребувал оган, шминка, лажна крв за време на настапите. Пријателот на Wilcock Dave Murray се придружил на бендот по неуспехот на гитаристите Дејв Саливен и Тери Рејнс.

Во 1977 новиот гитарист Боб Соер ќе предизвика судир помеѓу Мареј и Вилкок, па Харис ќе ги избрка и Мареј и Соер. Лошиот настап на една свирка во ноември 1977 со Тони Мур на клавијатури, Terry Wapram гитара и Barry Purkis на тапани резултирал со тоа што Стив го избркал цел бенд. Потоа Дејв Мареј се враќа, а Даг Семсон станува новиот тапанар.

Патот до Славата (1978-1981)

На аудиција во Red Lion pub во Leytonstone Пол Ди'Ано станува новиот вокалист. Стив ќе изјави дека има нешто посебно во неговиот глас.

Свиреле 3 години но немале ништо издадено. На Нова Година 1978 ќе издадат демо The Soundhouse Tapes кое иако само со 3 песни ќе се продаде во 5 000 примероци за само една недела. Песната "Prowler" ќе се искачи на првото место на топ списокот на списанието Sounds. Нивното прво појавување на албум било во компилацијата Metal for Muthas со две рани верзии на "Sanctuary" и "Wrathchild".

Во 1979 гитаристот Paul Cairns се приклучува на бендот, но го напушта кратко пред да снимаат во студио. Неколку гитаристи биле на проба сè додека одлуката не падне на Dennis Stratton. Бендот сакал да го земе другарот на Murray, Adrian Smith но тој бил зафатен со неговиот тогашен бенд Urchin. Исто така тапанарот Doug Sampson бил заменет со Clive Burr (донесен од Stratton). Во декември 1989 бендот потпишува значаен договор со издавачката куќа EMI.

Iron Maiden - 1980 , прв студиски албум

Iron Maiden во 1980 година го издава истоимениот албум Iron Maiden кој го достигнува 4то место на UK Albums Chart после првата недела на продажба, со што групата станува една од главните протагонисти на New Wave of British Heavy Metal движењето. После Британската турнеја бендот настапува како предгрупа на Kiss на нивната Unmasked Tour европска турнеја а исто така свират и со Judas Pries на неколку наврати. После турнејата со Kiss, Dennis Stratton е избркан од бендот поради креативни и лични разлики со останатите членови. На негово место доаѓа Adrian Smith во октомври 1980.

 1. „Prowler“
 2. „Remember Tomorrow“
 3. „Running Free“
 4. „Phantom of the Opera“
 5. „Transylvania“
 6. „Strange World“
 7. „Charlotte the Harlot“
 8. „Iron Maiden“

Killers - 1981 , втор студиски албум

Во 1981 бендот го објавува својот втор албум Killers. Овој албум содржи многу песни кој биле веќе напишани но се сметале за вишок. Само две песни се додатно напишани за овој албум и тоа "Prodigal Son" и "Murders in the Rue Morgue". Албумот ќе се најде на не толку високото 14 место на UK Albums Chart. Главно како омилени песни на обожавателите се издвојуваат "Wrathchild", "Prodigal Son", "Killers" но има и песни со книжевно значење како "Murders in the Rue Morgue" заснована на делото од Едгар Алан По.

 1. „The Ides of March“
 2. „Wrathchild“
 3. „Murders in the Rue Morgue“
 4. „Another Life“
 5. „Genghis Khan“
 6. „Innocent Exile“
 7. „Killers“
 8. „Prodigal Son“
 9. „Purgatory“
 10. „Drifter“
 • Во сите песни како автор се јавува Стив Харис

Златните Години (1981-1985)

Членови на Iron Maiden на концертот „Хиподром ’81“ во Белград, 6 септември 1981 година
Iron Maiden во Хамбург, 2 јуни 2011

The Number of the Beast - 1982 , трет студиски албум

Во 1981 Пол Ди`Ано се занимавал со користење прекумерни количества на кокаин, што се одразило на неговото однесување на сцената, во времето кога бендот забележувал голем успех на Американската сцена. На крајот на 1981 бендот го брка Ди`Ано и почнува со барање на нов вокал.

Bruce Dickinson кој пред тоа бил член на Самсон, се пријавува на аудиција и брзо се приклучува на бендот. Потоа оди на мини турнеја за да се претстави, а како најава за следниот албум бендот ги свири "Children of the Damned", "Run to the Hills", "22 Acacia Avenue" и "The Prisoner", со што пред обожавателите го презентира новиот звук со кој бендот чекори напред.

Дебито на Дикинсон е со албумот The Number of the Beast кој го достигнува првото место на UK Albums Chart, а исто така е во топ 10 албуми ширум светот. За вторпат бендот оди на светска турнеја и ги посетува Америка, Канада, Јапонија, Австралија.

Покрај носечката трака на албумот која беше најпопуларна покрај својата контроверза, се издвојуваат другите хитови од типот на "Run to the Hills", "22 Acacia Avenue", "Hallowed Be Thy Name"... Исто така има песни со историско и книжевно значење како што се "Children of the Damned" заснована на истоимениот филм и "The Prisoner" заснована на истоименото тв-шоу.

 1. "Invaders"
 2. "Children of the Damned"
 3. "The Prisoner"
 4. "22 Acacia Avenue"
 5. "The Number of the Beast"
 6. "Run to the Hills"
 7. "Gangland"
 8. "Total Eclipse"
 9. "Hallowed Be Thy Name"

Piece of Mind - 1983 , четврт студиски албум

Во 1982 тапанарот Клиф Бур ќе го напушти бендот поради лични проблеми. Заменет е со Nicko McBrain. Кратко потоа во 1983 ќе го издадат Piece of Mind.

Две највпечатливи песни од албумот се "The Trooper" и "Flight of Icarus", двете издадени како синглови. Песни инспирирани од книжевни дела во алмумов се "Where Eagles Dare", "The Trooper", "To Tame A Land".

 1. „Where Eagles Dare“
 2. „Revelations “
 3. „Flight of Icarus“
 4. „Die With Your Boots On“
 5. „The Trooper“
 6. „Still Life“
 7. „Quest for Fire“
 8. „Sun and Steel“
 9. „To Tame a Land“

Powerslave - 1984 , петти студиски албум

По успехот на Piece of Mind, бендот ќе го објави Powerslave во септември 1984. Обожавателите како омилени би ги издвоиле "2 Minutes to Midnight", "Aces High", "Rime of the Ancient Mariner" - заснована на Колдриџовата истоимена поема. Песната трае над 13 и пол минути и е најдолгата песна на Мејден досега.

Турнејата на овој албум со име World Slavery Tour е најголемата турнеја на бендот дотогаш со 220 настапи за 13 месеци и воопшто една од најголемите музички турнеи. Оваа турнеја беше исцрпувачка за бендот, па затоа им требаа цели 6 месеци одмор, одмор за првпат во историјата на бендот.

 1. „Aces High“
 2. „2 Minutes to Midnight“
 3. „Losfer Words (Big 'Orra)“
 4. „Flash of the Blade“
 5. „The Duellists“
 6. „Back in the Village“
 7. „Powerslave“ (Дикинсон)
 8. „Rime of the Ancient Mariner“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]