Whitesnake

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Whitesnake
Whitesnake во Солун.
Биографски податоци
Потекло Северен Јоркшир, Англија
Жанрови Хард рок, блуз-рок, хеви метал
Период на активност 1977–1991
1994
1997–1998
2002–денес
Издавачи United Artists, EMI, Geffen, SPV, Steam Hammer Records
Соработници Deep Purple
Мреж. место http://www.whitesnake.com
Членови
David Coverdale
Doug Aldrich
Reb Beach
Uriah Duffy
Chris Frazier
Timothy Drury

Whitesnake или Вајтснејк е англиска хард рок група, основа во 1977 година од поранешниот фронтмен на групата Deep Purple Дејвид Ковердејл. На своите почетоци оваа група била под силно влијание од Deep Purple, но подоцна се отргнала од тој правец и од блуз-рок почнале да свират комерцијален хард рок музика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]