Сталактити и сталагмити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сталагмити и сталактити се издолжени форми од разновидни минерали кои се создаваат со растворање од страна на водата која бавно капе. Сталктитите висат како мразулци од таванот или страната на пештерите. Сталагмитите се издгаат од подот на пештерите. Двата вида не мора секогаш да се појавуваат заедно, а кога се појавуваат постојаното продолжување на едната или другата може да резултира со нивно спојување. Доминантен минерал кај овие појави е калцитот (калциум карбонатот) и најголемите форми се јавуваат во пештери кај кои има варовник или доломит.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 9, стр. 79