Бајага и инструктори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајага и инструктори
Основни податоци
ПотеклоБелград, Србија
Жанр(ови)Рок, поп рок, пост-панк
Години активност1984-present
Прод. куќа/ќиПГП-РТБ, Дискотон, Ред Луна Рекордс, Продукција Стиг, ПГП-РТС, Комуна Белград, Бивеко, Далас Рекордс, Метрополис Рекордс, ХИ-ФИ Центар, Take It Or Leave It Records, Long Play
Сродни групиРибља Чорба, Булевар, Поп Малишана, Зебра, Сунцокрет, Галија, Дејан Цукиќ & Спори Ритам Бенд, Бабе, Доктор Спира и Људска биќа, Слаѓана Милошевиќ, Тунел, Легија, Револвери, Неверне бебе, Викторија, Пилоти, Пропаганда, Rubber Soul Project
Членови
Момчило Бајагиќ
Жика Миленковиќ
Саша Локнер
Мирослав Цветковиќ
Чеда Мацура
Марко Њежиќ
Некогашни членови
Дејан Цукиќ
Драган Митриќ
Љубиша Опачиќ
Ненад Стаменковиќ
Влада Голубовиќ
Владимир Неговановиќ

Бајага и инструктори ( српски кирилица : Бајага и Инструктор; транс. Бајага и Инструкторите ) е српски и поранешен југословенски рок бенд, основан во Белград во 1984 година од стана на композиторот, текстописец и гитарист Момчило Бајагиќ „Бајага“. Групата поседува богата дискографија и плејада на хитови што ги сместија на врвот на поранешната југословенска рок сцена, заедно со другите мега-продавачки бендови како на пр. Бијело Дугме и Рибља Чорба .

Историја[уреди | уреди извор]