Трново (Битолско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува на битолското село Трново. За други значења, видете Трново (појаснување).
Трново
Houses in Trnovo.jpg

Куќи во Трново

Трново (Битолско) се наоѓа во Македонија
Трново (Битолско) (Македонија)
Координати 41°02′38″ СГШ 21°15′00″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 278 жит.
Надм. височина 835 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Трново е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Трново се наоѓа во подножјето планината Баба, западно од градот Битола.

Историja[уреди]

Трново во почетокот на XX век
Разгледница од почетокот на XX век на која се претставени манастирите од Буково, Трново и Барешани

Трново најпрво било словенско село, на што јасно укажува името на селото. Најстар помен за ова село е од првата половина на XVII век.[1] Власите во Трново се доселиле во втората половина на XVIII заедно со оние во соседното село Магарево.[1] Најпрво се доселила една група Албанци муслимани од околината на Корча, а потоа се доселиле две побројни групи: Власи од Москополе, Грамос и Клисура и православни Албанци од околината на Корча и Колоња.[1]

Трново во XX век[уреди]

Во почетокот на 20 век, Трново било во најголем процут од неговото постоење. Во центарот биле сместени занаетчиски, трговски дуќани и фурни. Но, егзодусот што им се случил на жителите што биле од Москополе се повторил за време на војната. Тука минувала линијата на фронтот на завојуваните страни. Бугарите ги интернирале жителите од селото, а француската артилерија ги разурнала сите куќи. Според хроничарот Такец, Винстон Черчил забележал дека во борбите за Битола и околината од двете противнички страни стоеле под оружје по 190.000 војници со по околу 900 топови. Сојузниците под командата на генералите Сарај и Милн во Битола влегле во почетокот на ноември задржувајќи ја линијата на фронтот во непосредна близина на градот неполни две години. Поради изменетите услови за живеење и разурнатото село голем дел од жителите се иселиле во Битола, Србија, Грција, особено во Лерин, Романија, Бугарија и во други држави. Според истражувањата на Кокан Грчев во текот на воените операции разурнати се голем број манастири и цркви. Во декември 1916 година голем број објекти во селото Трново како и старата црква Света Богородица подигната во 1837 година се целосно разурнати и срамнети со земја. Повторното населување почнува во 1919 година кога почнува изградбата на разурнатото село. Во 1926 година се добиени одредени средства во вид на воена отштета, а се собрани и доброволни средства од Битола и околните села со што е овозможено да почне изградбата на црквата. Иконостасот во црквата е изработен од Мијакот Нестор Алексиевски од Гари со своите синови, а во 1962 година доградена е камбанаријата како подарок од Џон Спиро, битолчанец иселеник во САД.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година селото има 278 жители и тоа:[2]

Националност Вкупно
Македонци 146
Албанци 82
Турци 0
Роми 0
Власи 48
Срби 1
Бошњаци 0
други 1

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[3]
Археолошки локалитети[4]


Редовни настани[уреди]

  • Саем на локални производи - се одржува секоја година со цел за подобрување на животните услови на руралното население во потпланинскиот регион преку идентификација, промоција на локалните производи, развој на алтернативниот туризам и одржливост на природните ресурси[6].

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 231-232. 
  2. Министерство за Локална Самоуправа. База на општински урбанистички планови
  3. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  5. „В недела во Трново традиционалната погранична средба“ (на македонски). MIA. http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=66305116&lId=1. конс. 31 јануари 2010. 
  6. „Саем на локални производи во Трново“ (на македонски). MakMreza. http://crash.www.makmreza.com/Doma/index.php?option=com_content&view=article&catid=81:bitola&id=163:saem-trnovo&Itemid=197. конс. 31 јануари 2010. 
  7. Енциклопедия Пирински край, том 1, Благоевград, 1995.
  8. Ντίνος Χριστιανόπουλος, ΄Ελληνες ποιητές σε μακεδονικές πόλεις (πλην Θεσσαλονίκης) επί τουρκοκρατίας, Θεσσαλονίκη 2008, (ISBN 978-960-7265-86-9)
  9. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 554.

Надворешни врски[уреди]