Острец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Острец е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.


Острец
Острец се наоѓа во Македонија
Острец (Македонија)
Координати 40°55′59″ СГШ 21°18′00″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 229 жит.
Надм. височина 920 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Населението на селото изнесува 229 жители, од кои 228 Албанци и 1 Македонец.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]