Кукуречани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кукуречани
Кукуречани се наоѓа во Македонија
Кукуречани (Македонија)
Координати 41°05′44″ СГШ 21°19′32″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 966 жит.
Пошт. бр. 7241
Надм. височина 576 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“
Грб на поранешната Општина Кукуречани.
Знаме на поранешната Општина Кукуречани.

Кукуречани е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Кукуречани е сместено на западните планински венци што ја опкружуваат Пелагониската котлина по долината на реката Шемница, на 7 km северно од градот Битола. Патот Битола-Кичево го дели селото на два дела: поголем, југозападен дел, наречен Горно маало и помал, североисточен дел наречен Долно маало.

Историja[уреди]

При крајот на турското ропство во Кукуречани се затекнати голем број на чифлици, а само неколку семејства биле рајатски. Сопстевеници на чифлиците биле: Адем-бег, Јусуф-ефенди, Ваит-ефенди, Азис-ефенди, Оџа Мемет, Кадри-ага, Расим-бег и др.[1] За време на Илинденското востание во 1903 година, во Кукуречани биле запалени неколку чифликсајбиски кули. Другите кули биле срушени по ослободувањето од Турците.[1] Тогаш во ова село се распаднале сите чифлици.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, во селото Кукуречани живеат 966 жители, од кои:

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[2]
Археолошки локалитети[3]

Редовни настани[уреди]

Личности од Кукуречани[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Светлост (Кукуречани), оформен во 1962 година, со фузија на двата Кукуречански клуба, ФК Ловец (Кукуречани), оформен 1949 година и ФК Младост (Кукуречани), оформен 1957 година. ФК Светлост во средината на 90-тите години на ХХ век има играно во 2 МФЛ (Втора Македонска Фудбалска Лига).

Иселеништво[уреди]

Селото во 50тите и 60тите години е зафатен од бран иселувања. Кукуречанци го напуштија селото кон Америка, Австралија, Германија, Австрија и Шведска

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 272-273. 
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Сојуз на борци од НОАВМ - Битола

Надворешни врски[уреди]

Надворешни врски[уреди]