Москополе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Села во Албанија
Москополе се наоѓа во Албанија
Москополе
Москополе (Албанија)
Име: Москополе
Област: Корча
Округ: Корча
Општина: Москополе
Население:  ?
Поштенски код: -
Повикувачки број -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Мрежно место: нема


Москополе (албански: Voskopjë, Воскопоја, Moscopole и Moscopolea, грчки: Μοσχόπολη) е поранешен стар град, а денес мало планинско село со население од 700 жители (2000 г.). Населението главно се занимава со сточартсво и е со мешан состав, односно живеат Власи и Албанци. Селото се наоѓа на 21 километар од Корча, на планината Островица в Јужна Албанија, на 1160 м надморска височина [1].

Историја[уреди]

Географија[уреди]

Демографија[уреди]

• 1750: 45,000

• 1788: 50 - 60,000

• 2000: 700

Култура[уреди]

Личности[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Нида Бога: Москополе. Преводач: Николай Кюркчиев, София 2000 ISBN 9-54737-124-Х

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]