Москополе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Москополе
Voskopjë
—  Општина  —
Црквата „Св. Никола“ во Москополе
Москополе се наоѓа во Албанија
Москополе
Координати: 40°38′00″ СГШ 20°35′25″ ИГД / 
Земја  Албанија
Област Горица
Општина
Напуштено 1788 (како град)
Управа
 • Градоначалник
Население (2011)
 • Вкупно 1.058 жит.
Час. појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. таб. KO
Портал voskopoja.al
Фрески во црквата од зографот Давид Селенички

Москополе (албански: Voskopjë, Воскопоја, Moscopole и Moscopolea, грчки: Μοσχόπολη) — некогашен стар град, а денес мало планинско село со население од 700 жители (2000 г.). Населението главно се занимава со сточартсво и е со мешан состав, односно живеат Власи и Албанци. Селото се наоѓа на 21 км од Горица (Корча), на планината Островица во јужна Албанија, на надморска височина од 1.160 м[1].

Некогаш ова бил голем, просперитетен и развиен град со значаен број жители, трговија, занаетчиство и врски во далечни краеви. Во 1788 г. е уништен од Али Паша Јанински поради поддршката на населението за Пелопонеското востание.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Население во минатото[уреди | уреди извор]

  • 1750: 45.000
  • 1788: 50-60.000
  • 2000: 700

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нида Бога: Москополе. Преводач: Николай Кюркчиев, София 2000 ISBN 9-54737-124-Х

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]