Дихово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дихово
Дихово се наоѓа во Македонија
Дихово (Македонија)
Координати 41°03′03″ СГШ 21°15′50″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 310 жит.
Надм. височина 779 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Дихово (познато и како Диово) е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Дихово се наоѓа под падините на Баба планина, по патот за село Ниже Поле. Дихово е распослано од десната страна на реката Драгор, во самото подножје на планинскиот масив Баба. Дихово се наоѓа на 50 метри над Битола и пружа прекрасен поглед на градот, Пелагонија и на врвот Пелистер.

Историja[уреди]

Низ селото поминувала француска линија од фронт во Првата Светска војна.

Економија[уреди]

Во Дихово била првата текстилна фабрика на Балканот. Денес во Дихово работи хотел и две кафеани (Кооперација и Кај Оревот) како и отворен базен и ресторан во текот на летниот период. Дихово уште е познато и по големата живинарска фарма "Црвени петли" која се наоѓа на влезот од селото.

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, селото Дихово брои 310 жители, од кои:

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Голем број на традиционални куќи, постари од 150 години. Низ селото поминува реката Драгор. Во близина на селото по течението на реката се преубавите сопови (вирови). Дихово е познато како главно прибежиште на Битолчани за време на пеколните летни денови. Свежиот пелистерски воздух, убавите ливади како и базенот кој постои во селото, го прават Дихово главно место за одмор, уживање и разладување на Битолчани.

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Селото Дихово, како и останатиот крај, е познат по масовните иселувања во текот на минатиот век во Западна Европа, Австралија, САД и Канада. Голем процент од иселениците денеска се имаат вратено во Дихово и своите заштеди ги инвестираат во локалната економија.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069