Барешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Барешани
Барешани се наоѓа во Македонија
Барешани (Македонија)
Координати 40°57′59″ СГШ 21°21′00″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 205 жит.
Надм. височина 617 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“
Жена од Барешани за време на Првата Светска војна

Барешани е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото се наоѓа јужно од Битола, во близина на границата со Грција.

Историja[уреди]

Најстариот помен за Барешани потекнува од првата половина на XVII век..[1] И според народното предание се смета дека Барешани е старо село во битолскиот крај. Кон крајот на турското ропство плодната земја од ова село припаѓала на чифликсајбиите Асан Афтар и Емин-ага од Битола, а жителите биле сопственици на мал број неплодни ниви.[1]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 селото брои 205 жители, сите Македонци.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[2]
Археолошки локалитети[3]
  • Отажна Маала - населба од римско и доцноантичко време;
  • Селиште - населба и некропола од хеленистичко, римско време и среден век;
  • Слатина - населба од римско време;
  • Тумба - населба од бронзено време;

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 209. 
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  4. Спомени на Георги Попхристов [1]
  5. Герджиков, Михаил. Спомени, документи, материали, Издателство „Наука и изкуство“, София, 1984, стр. 405.

Надворешни врски[уреди]