Раштани (Битолско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Раштани
Раштани (Битолско) се наоѓа во Македонија
Раштани (Битолско) (Македонија)
Координати 41°03′11″ СГШ 21°19′27″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 396 жит.
Надм. височина 780 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Раштани е село во Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Раштани е село во составот на Општина Битола, на 4 километри оддалеченост од градот. Поради својата близина со Битола селото припаѓа во нејзината рурална зона. Раштани е ридско село и лежи на надморска височина од 780 метри. Атарот зафаќа површина од 5 km².

Историja[уреди]

Во 19. век, Раштани беше село во битолската каза на Османската Империја. Според статистиката на Васил Кнчов од 1900 година, Раштани имало 90 жители, сите Македонци христијани.

Според Димитар Мишев, во 1905 година во Раштани имало 120 Македонци.

Економија[уреди]

Раштани има изразито полјоделско - сточарска функција. Обработливото земјиште зафаќа 142 ha од селскиот атар, а на пасиштата отпаѓаат 314 хектари. Од полјоделските култури застапени се житото (пченицата и јачменот), шеќерната репка (сé повеќе се намалува застапеноста во последниве години) и индустриски култури, а од сточарството се одгледува крупна стока.

Демографија[уреди]

Иако Раштани спаѓа во групата на мали села според бројот на населението, тоа бележи пораст на бројот на своите жители. Така, од 187 жители во 1961 година, бројот се зголемил на 264 жители во 1994 година, од кои 261 се Македонци и 3 се Власи. Според пописот од 2002 година, селото Раштани повторно бележи пораст, и брои 396 жители, од кои 391 Македонци, 3 Власи и 2 останати.

Општествени институции[уреди]

Иако Раштани спаѓа во групата на мали села според бројот на населението, тоа бележи пaд на бројот на своите жители. Така, од 187 жители во 1961 година, бројот се намалува на 100 жители во 1994 година, Во денешно време с.Раштани има околу 40 жители.

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[1]
Археолошки локалитети[3]

Редовни настани[уреди]

Меѓу празниците од овој период од годината посебно важно место има празникот на светите маченици Вартоломеј и Варнава во народот познат под името Вртолум, што се празнува на 24 јуни,кој го посетуват голем број на граѓани од цела Битола.

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди]