Габалавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Габалавци
Габалавци се наоѓа во Македонија
Габалавци (Македонија)
Координати 41°08′03″ СГШ 21°14′27″ ИГД / 
Општина Општина Битола
Население 114 жит.
Надм. височина 660 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Габалавци (на некои места се среќава и како Габалевци) е село во Република Македонија, на територијата на Општина Битола, во околината на градот Битола.

Географиja и местоположба[уреди]

Габалавци е село во северниот дел на Општина Битола (до 2004 беше во составот Општина Кукуречани). Од градот Битола е оддалечено 19 километри, а од спомнатиот пат 3,3 километри. Селото се наоѓа лево од патот Битола - Демир Хисар, а на десната страна на реката Шемница. Се работи за ридско село кое се наоѓа на надморска височина од 660 метри. Атарот на селото е мал - само 5,7 квадратни километри.

Историja[уреди]

Во периодот од 16 до 19 ноември 1912 година, Габалавци било зафатено од воените дејства за време на Битолската битка за време на Првата балканска војна. Во селото била стационирана турска артилерија која успешно била неутрализирана од српската војска.

Економија[уреди]

Населението се занимава најмногу со полјоделство (одгледување жито и познатата кукуречанска пиперка). Обработливото земјиште зафаќа 349,3 хектари, пасиштата зафаќаат 291,3 хектари, додека само 8,7 хектари се шуми.

Демографија[уреди]

Габалавци е мало село и во 1961 година бројот на жители изнесувал 286. Во 1994 година бројот се намалил на 146, сите Македонци. Според пописот од 2002 година, Габалавци има 114 жители, сите Македонци.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Во селото работи основно училиште до IV одделение и има продавница.

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  • Панов, Митко: Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Патрија, Скопје, 1998, 64 стр.

Надворешни врски[уреди]